Musimy dostarczać wodę do organizmu każdego dnia. Funkcjonowanie bez niej jest praktycznie niemożliwe, gdyż nawet niedobór na poziomie 2% może prowadzić do wielu schorzeń, jak nadciśnienie tętnicze, ból głowy, problemy z układem pokarmowym oraz spadki nastroju. Czemu woda jest tak ważna i za co odpowiada w naszym ciele?
Woda a funkcjonowanie organizmu
Jakie jest znaczenie wody w organizmie człowieka? Przede wszystkim zarządza ona poziomem temperatury ciała oraz usuwaniem wszelkich szkodliwych substancji, które bez niej odkładałyby się w organizmie na dłużej.
Jak uzupełniać wodę? Należy pić ją regularnie, najlepiej co godzinę, dwie. Każdego dnia powinniśmy wypijać minimum 2 litry wody. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia lub panują dość upalne warunki atmosferyczne, wówczas oczywiście ta wartość będzie wyższa.
Nietypowe zjawisko – odkładanie wody w organizmie
Choć nie możemy odkładać wody na zapas w organizmie, niekiedy na skutek zachwiania równowagi elektrolitycznej, może dojść do magazynowania wody. To zjawisko bardzo niepożądane i należy jak najszybciej wyrównać poziom potasu i sodu, które są najczęściej odpowiedzialne za to zjawisko.