Warning: A non-numeric value encountered in /home/virt1622/domains/wmpb.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5752

Autor: Sebastian Wrzesionek

W branży techniki grzewczej coraz częściej wykorzystywane są tzw. pompy ciepła. Mimo to niewiele osób dokładnie wie, czym są pompy ciepła, na czym polega ich praca i gdzie mogą zostać wykorzystane. Z myślą o tych osobach powstał ten artykuł.

Na początek nieco definicji

Pompą ciepła nazywamy profesjonalnie skonstruowane urządzenie cieplne, którego zadaniem jest umożliwianie przepływu ciepła z pomieszczenia o niższej temperaturze do pomieszczenia o temperaturze wyższej. Proces ten jest przeciwieństwem naturalnych zmian, jakie zachodzą w fizyce, dlatego też, aby był on możliwy, należy dostarczyć do układu dodatkową energię. Energia ta, w zależności od rodzaju pompy ciepła, jest różnego pochodzenia. W pompach ciepła absorpcyjnych jest to energia cieplna, z kolei w przypadku pomp sprężarkowych, energia dostarczana jest mechanicznie.

Różnorodność zastosowania

Nowoczesne pompy ciepła mają różnorodne zastosowanie. Bardzo często korzysta się z nich w przemyśle chłodniczym oraz podczas klimatyzowania pomieszczeń. Ponadto, urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w szeroko pojętym przetwórstwie spożywczym. Oprócz chłodzenia pompy ciepła stosuje się także do ogrzewania pomieszczeń. W tym celu wykorzystywane jest ciepło, które pobrane zostało z otoczenia.

Ponadto pompy ciepła stosujemy także w gospodarstwach domowych, między innymi w takich urządzeniach jak zamrażarki czy chłodziarki oraz w urządzeniach służących do podgrzewania wody użytkowej.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżnia się wiele rodzajów pomp ciepła. Generalnie można je klasyfikować w różny sposób. Jednym ze sposobów klasyfikacji pomp ciepła jest podział ze względu na sposób zasilania zewnętrznego. Mamy wówczas do czynienia z trzema podstawowymi typami pomp cieplnych, którymi są pompy cieplne gazowe, elektryczne oraz olejowe.

Inny równie istotny podział dotyczy klasyfikacji tych urządzeń ze względu na sposób, w jaki dana pompa ciepła pobiera ciepło i później je przekazuje. W tym przypadku mamy do czynienia z z trzema podstawowymi typami pomp, jednak w ramach każdego typu wyróżnia się kilka podgrup.

Pierwszy typ to wygodne i bardzo często używane pompy ciepła powietrzne, które zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje. Powietrzne pompy ciepła mogą pobierać ciepło z powietrza i przekazywać je do powietrza (powietrze-powietrze) lub pobierać ciepło z powietrza i przekazywać je do zbiornika z wodą (powietrze-woda).

Inny rodzaj to gruntowe pompy ciepła, które z kolei dzielone są na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to pompy solanka-woda lub inaczej glikol-woda. Drugim rodzajem są pompy ciepła typu odparowania i skraplanie czy odparowanie i woda.

Ostatnim typem pomp ciepła są wodne pompy ciepła i tutaj środowiskiem, z jakiego dane urządzenie pobiera ciepło, jest zawsze woda. Wodne pompy ciepła mogą pobraną energię oddawać do dwóch ośrodków: do innego zbiornika wodnego lub do powietrza w danym pomieszczeniu.


Zobacz również: apic – producent pomp ciepła

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.