Jak oszczędzić na remoncie?

Autor: Tomasz Zieracki

 

Raz na kilka lat przychodzi czas na lekkie odświeżenie lub szerzej zakrojony remont domu. Zwykle jest to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszelkie obniżki cen jednak zawsze są mile widziane. Jak wobec tego zaoszczędzić mądrze na remoncie?

 

Na koszty remontu składają się przede wszystkim koszty materiałów budowlanych, wykończeniowych i innych niezbędnych o prac, a następnie robocizna, czyli opłata dla ekipy, która będzie zajmowała się realizacją zlecenia. W obu tych kategoriach można znaleźć wiele oszczędności. Trzeba tylko wiedzieć, jak okroić koszty tak, żeby jednocześnie nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.

Czy warto oszczędzać na materiałach?

Zwykle oszczędności zaczynają się już na zakupach. Materiały, zwłaszcza te lepszej jakości, często naprawdę kosztują dużo. W takich przypadkach pojawia się zwykle pomysł, aby wybrać ich tańsze zamienniki. Czy to dobre rozwiązanie? Warto poradzić się ekspertów, ponieważ nie zawsze każdy tańszy odpowiednik wyróżnia się przynajmniej dostateczną jakością, aby spełniać swoje zadanie przez kilka lat. Są jednak i takie, które z powodzeniem stosowane są zamiast droższych wersji.

Kupuj tam, gdzie bliżej

Przy zakupie materiałów budowlanych nie warto decydować się na oddalone hurtownie, nawet jeżeli kuszą niskimi cenami potrzebnych artykułów do remontu. Dlaczego? Dość wysokim wydatkiem jest transport. Dlatego w wielu przypadkach bardzie opłaca zakupić się materiały w bliższej hurtowni, gdzie ceny są nieco wyższe – najlepiej podliczyć wszystkie opłaty.

Szukaj promocji i rabatów

W wielu hurtowniach materiałów budowlanych można trafić na liczne obniżki cen, wyprzedaże i rabaty przy większych zakupach. Warto je prześledzić przed zrealizowaniem zamówienia. Czasami można zakupić w niższej cenie materiał znacznie lepszej jakości lub po obliczeniu rabatu zapłacić nawet o 5% mniej za całe zamówienie.

Samemu czy z ekipą?

Ostatnią kwestią jest decyzja, czy warto remontować samemu, czy z ekipą. Tutaj kwestia jest jasna, gdy nie ma się czasu, umiejętności i sprzętu do samodzielnych prac – trzeba znaleźć polecanych specjalistów. Gdy jednak chodzi o malowanie ścian czy nawet ułożenie paneli, to takie prace można wykonać samemu i za darmo – to naprawdę nie takie trudne, a w Internecie dostępnych jest wiele poradników, które mogą okazać sie przydatne nawet dla osób, które nie maja pojęcia o remoncie.


Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Sigma House.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

 

 

pranie tapicerki Jarosław