Maj w ogrodzie i na parapecie – soczysty miesiąc

O maju mówi się, że jest „najbardziej soczystym” miesiącem w ogrodzie spośród wszystkich. Dni wydłużają się i stają się cieplejsze – pozwala to napełnić się optymizmem, zwłaszcza wtedy, gdy ogród lub parapet zaczynają wypełniać się kolorami.

Zakwitające wiosną krzewy kaliny, pachnące kwiaty i liście, wszystko to właśnie w maju zachwyca najbardziej dzięki intensywności barw, matowiejąc już w czasie sezonu.

Jest to czas, w którym w końcu możemy podziwiać pierwsze efekty prac wykonywanych przedwiośniem i w pierwszych dniach wiosny.

Złośliwe przymrozki

Maj jest miesiącem, który przypomina nieco głodne lub zmęczone dziecko – potrafi być kapryśny. Mogą wciąż trafić się nam nocne przymrozki, należy więc słuchać uważnie komunikatów dotyczących pogody i mieć w zapasie agrowłókninę, jodłowe gałązki czy maty słomiane do ochrony roślin.

Większe spośród drzew owocowych i ozdobnych możemy chronić poprzez zraszanie ich wodą – powstająca lodowa powłoka utrzymuje temperaturę zerową na powierzchni pąków. Należy zachować ostrożność w okresie tak zwanych „zimnych ogrodników” – spotyka się wówczas często nadchodzące z północy polarne masy powietrza. Mówi się, że po 15 maja – czyli po tzw. zimnej Zośce – można śmiało siać i sadzić rośliny nieodporne na mrozy.

Prace przy warzywkach

W maju, do ziemi w naszym warzywniku powinniśmy posadzić warzywa takie jak kapusta, seler czy por. Po „zimnej Zośce” możemy zabrać się za sadzenie naszych pomidorów, ogórków, cukinii, kabaczków i dyń. Wysadzanie ich wcześniej będzie wiązało się z koniecznością użycia foliowych tuneli.

Nie należy zapominać o dbaniu o glebę – nie możemy doprowadzić do jej zachwaszczenia, w związku z tym regularnie spulchniajmy wierzchnią warstwę gleby. Jeśli wschodzące kiełki warzyw rosną zbyt gęsto, przerywamy je, by miały odpowiednią do wzrostu ilość miejsca.

Jak widać, maj to pracowity miesiąc, w którym przygotowujemy się na dalszą część roku w naszym ogrodzie. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi pozwolą nam cieszyć się uprawami w ogrodzie i roślinkami na parapecie przez dłuższy czas!