Autor: Mirek Noga
Czym jest granit? To jeden z wielu rodzajów skał występujących naturalnie na Ziemi. Granit jest skałą magmową głębinową, a składa się głównie z kwarcu, skalenia potasowego, biotytu i plagioklazu.
Charakteryzuje się widoczną gołym okiem strukturą krystaliczną, może przybierać różne kolory, jednak najczęściej jest szary, rzadziej blado różowy, czerwony, czasem zielony. Jako, że jest to najczęściej spotykana skała magmowa na świecie, występuje również w Polsce, wydobywa się go u nas między innymi na Dolnym Śląsku, w okolicach Kłodzka, w Tatrach, pomiędzy Zawierciem, a Krakowem i w Polsce północno-wschodniej. Co ciekawe, występuje w pokładach skalnych z praktycznie wszystkich er. Do czego stosuje się granit? Jako, że jest to materiał ogólnodostępny, łatwo się go obrabia, a przy tym jest ładny, wytrzymały i odporny nie tylko na warunki atmosferyczne, ale też działanie różnego rodzaju kwasów, wykorzystuje się go w budownictwie. Szczególnie upodobaliśmy sobie posadzki granitowe, krawężniki, kostkę brukową z granitu, blaty kuchenne, stoły, luksusowe pokrycie ścian łazienek, rzadziej używa się go jako materiału konstrukcyjnego.
Schody granitowe są marzeniem prawie każdego budującego dom, kostka granitowa na podjeździe od razu rzuca się w oczy, a granitowy chodnik z krawężnikami wykonanymi z tego samego materiału spełniał będzie swoje zadanie z powodzeniem tak długo, na ile pozwoli znajdujący się pod nim podkład. W końcu granit się w zasadzie nie zużywa – w porównaniu do na przykład betonu, ta lita skała jest wieczna. Beton natomiast ma ograniczoną wytrzymałość nie tylko na fizyczne obciążenia, lecz także na mróz. Ilość cykli zamarzania, jaką wytrzymuje kostka betonowa po czym się kruszy, wynosi około 200, więc łatwo policzyć, że skoro w Polsce w ciągu roku jest ich średnio ponad 25, to chodnik z betonu nie wytrzyma dziesięciu lat.
Co z tego więc, że jest tańszy, jeżeli trzeba go regularnie wymieniać? Nie wygląda przy tym nawet w połowie tak dobrze jak jego odpowiednik z granitu – on z biegiem lat wygląda tylko lepiej i lepiej.