Autor: Aneta S

 

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie budowy obiektów budowlanych, autostrad czy osiedla mieszkaniowego bez zaplecza w postaci maszyn budowlanych.

 

Maszyny budowlane mają bardzo szerokie spektrum zastosowania i praktycznie żadna gałąź przemysłu nie może bez nich efektywnie funkcjonować. Istnieje mnóstwo rodzajów maszyn budowlanych, które są niezbędne do wykonania prac na terenie budowy,a wszystkie rodzaje dzielą się według celu.

Maszyny budowlane dzielimy na:

-maszyny budowlane do robót ziemnych, np. koparki, ładowarki, spycharki;

-maszyny do płaskiego odspajania gruntu, np. spycharki, zgarniarki, równiarki, zrywarki;

-do zagęszczania gruntu, np. walce, zagęszczarki, ubijarki, ubijaki;

-do robót drogowych, np. frezarki do asfaltu, stabilizatory podłoża, rozściełacze do asfaltu;

-do robót palowych, np. rury obsadowe, młoty kafarowe, palownice, pogłębiarki;

-maszyny budowlane do produkcji i transportu masy betonowej, np. betoniarki, wibratory do betonu.

Możemy również wyróżnić maszyny budowlane do odwadniania i hydromechanizacji, są to między innymi: pogłębiarki, pompy, zestawy igłofiltrowe, rurociągi, filtry studzienne, zestawy igłostudzienne, urządzenia wiertnicze, wodomiotacze, ssawniki. Do najbardziej popularnych urządzeń należą wózki widłowe, które są używane niemal w każdym zakładzie produkcyjnym.

Następną ważną kategorią są maszyny do transportu samochodowego. Do tej grupy należą ciągniki oraz samochody ciężarowe, a także przenośniki, dźwignice, naczepy i ładowarki przenośnikowe. Wyróżniamy także maszyny budowlane do produkcji i transportu masy betonowej, np. betoniarki, składowiska kruszywa, środki transportu masy betonowej, maszyny do zagęszczenia masy betonowej, wibratory do betonu, maszyny do robót zbrojarskich.

Jak więc widać, maszyny budowlane mają bardzo szerokie spektrum zastosowania i praktycznie żadna gałąź przemysłu nie może bez nich efektywnie funkcjonować. Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy do wzniesienia chociażby domu wystarczyła siła ludzkich rąk.


www.BankMaszyn.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.